Chovatelská stanice
Z Dianina údolí

Výcvik a pracovní využití

O malém münsterlandském ohaři by se dalo říci, že je malý postavou, ale velký výkonem. Po svých předcích slídičích má vrozenou vytrvalost a neúnavnost při stopování, nahánění zvěře a také vrozenou chuť ke štvaní zvěře. To jsou vlastnosti, které je třeba u MMO v mládí částečně potlačit. Hlavní je naučit Vašeho pejska základní poslušnosti. Přiběhnutí na povel a na zapískání, sed, leh - povel "Daun". MMO je většinou rozený aportér. Přesto je i tomuto předmětu nutné věnovat náležitou pozornost.

Výcvik MMO lze rozdělit na dvě etapy:

  • na výcvik a předvedení na zkouškách, kdy pes prokazuje svou způsobilost,
  • na výcvik v praxi, kdy každý vůdce učí svého psa podle své myslivecké schopnosti.

Výchova

Na povahu a celý výcvik štěněte má velký vliv vůdce a celá jeho rodina. Soulad mezi rodinnými příslušníky i přístup ohaře do bytu má blahodárný vliv na jeho povahu, civilizaci a inteligenci. Již v mládí si musí štěně zvyknout na pravidelný režim, tj. pobyt v kotci, vypuštění, cvičení a krmení. Ruka majitele je na pohlazení a povely, nikoliv na trestání. Je důležité získat si důvěru u ohaře vytvořením sluchových variant. Ohař velmi brzy pozná, zda vůdce rozkazuje, kárá, chválí, či si jenom hraje.

Při výcviku buďte klidní, tím přenášíte klid i na ohaře. Jste-li nervózní, zanechte cvičení, neboť ohař velice rychle pozná vaše rozladění. Povely dávejte stále stejně krátké a tiché. Ohaři nejsou hluší, ale vy jste pravděpodobně nedůslední, musíte-li na ohaře křičet. Často slyšíme místo pouhého "Sedni" - "posaď se, tak sedni, sedneš si, sedni si pěkně". Ohař nepozná, co je sednout si pěkně, a co škaredě. To platí pro všechny povely. Provede-li ohař něco nežádoucího, vždy rozvažte, na co jste zapomněli, a jak tomu příště předejít. Pamatujte, že téměř vždy je vinen vůdce!

Výcvik poslušnosti

K poslušnosti patří mnoho cviků, které musíme trénovat postupně. Jednotlivé cviky na sebe navazují a vyžadují přiměřenou vyspělost ohaře. S novým cvikem nelze začínat dříve, než je nacvičen cvik předešlý. Výcvik poslušnosti se skládá z těchto po sobě jdoucích úkolů: přivolání - sednutí - k zemi - odložení - vodění na řemeni - hledání - přinášení - seznámení s vodou - klid po výstřelu. Pro štěně začíná výcvik poslušnosti již v den příchodu do nového bydliště.

V mnoha knížkách o výcviku psů se dozvíte postupy, jak naučit svého psa konkrétnímu chování. Už se ale většinou nedozvíte, co dělat, když i přes tyto rady Váš pejsek stále neposlouchá. Potom je žádoucí poradit se se zkušenějšími kynology a chovateli ohařů.


© Eva Merklová, 2006... (Petr Buba: Malý münsterlandský ohař)